Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to stosuje się leczenie sterydami, ale dodajemy do nich leki rozkurczowe, ponieważ u dorosłych same sterydy nie są już w stanie opanować choroby. Flutide Nasal to lek dostępny na receptę w postaci kropli do nosa. Substancją czynną preparatu jest propionian flutykazonu, należący do glikokortykosteroidów.

  • Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi.
  • Drugą grupą leków stosowanych w leczeniu astmy są leki rozszerzające oskrzela, tzw.
  • Produkują je nadnercza, niewielkie gruczoły dokrewne umiejscowione w okolicy nerek.
  • Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chory ma stwierdzonąastmę oskrzelowąlub POChP i są to leki na stałe wdrożone w proces leczenia.
  • Pewne ilości przyjmowanych wziewnie glikortykosteroidów przedostają się oczywiście do krążenia, są to jednak zdecydowanie mniejsze dawki tych leków niż w sytuacji, gdy są one przyjmowane doustnie.

RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia . Biorąc pod uwagę powyżej opisane aspekty, niejeden rodzic może być zdania, że sterydy wziewne najlepiej omijać szerokim łukiem. Nie do końca jest to jednak prawda – gdy leki te stosowane są w odpowiednich dawkach i przez odpowiedni czas, wtedy zazwyczaj ryzyko poważnych działań niepożądanych jest znikome.

Cyklezonid, który nie jest aktywny w jamie ustnej, nie powoduje miejscowych działań niepożądanych. Inne skutki uboczne występują bardzo rzadko. Dodał, że leczenie biologiczne jest równie bezpieczne jak placebo, co wykazano w badaniach. Jednocześnie wykazano niewielkie skutki uboczne stosowania tej terapii.

Dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska: Po leczeniu nowotworu można mieć dziecko

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, u dzieci możemy stosować sterydy w astmie od 6. Wcześniej nawet nie ma sensu, ponieważ ciężko wcześniej rozpoznać astmę. Natomiast neonatolodzy często stosują sterydy u młodszych dzieci, nawet u noworodków.

Czy jest jakaś dolna granica wieku, kiedy u dziecka można stosować sterydy wziewne?

Dzięki wziewnemu podawaniu sterydów możliwe jest też ostatecznie wykorzystywanie ogólnie mniejszych ich dawek niż w przypadku drogi ustnej. Zarówno to, jak i stosunkowo niewielkie przedostawanie się ich do pozostałych części organizmu może odpowiadać za to, że sterydy wziewne rzadziej niż sterydy podawane innymi drogami wywołują różne skutki uboczne. Ta astma nie reaguje na leki antyhistaminowe ani na blokery leukotrienowe.

Dość dużą uwagę rodziców przykuwają doniesienia dotyczące skutków ubocznych sterydoterapii u dzieci. Tutaj warto zauważyć, że zdania specjalistów są podzielone. Dużo kontrowersji https://www.mon-assu-france.fr/proviron-2/ wzbudza chociażby wpływ sterydów wziewnych na procesy wzrastania najmłodszych pacjentów. Jednym z zagrożeń długotrwałego leczenia sterydami jest ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Duszność: jak rozpoznać, czy to COVID-19, czy astma

W tej chwili w oparciu o badania naukowe najbardziej bezpiecznym wydaje się być cyklezonid, czyli lek, który jest właściwie pro-lekiem, gdyż aktywuje się dopiero w drogach oddechowych. Jednak bardzo bezpieczny jest też budezonid, również dopuszczany u dzieci, a także u kobiet w ciąży. Kolejnym bezpiecznym lekiem jest flutykazon.

peacepeopleplanet blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *